Šta je cirkularna ekonomija?
Cirkularna ekonomija je novi sistemski pristup ekonomskom razvoju tržišta.
Model cirkularne ekonomije u svojoj osnovi je regenerativni pristup proizvodnji tako da se proizvodi kojima se završava životni vek ili vraćaju ponovo, kroz modularni dizajn, u procese proizvodnje ili imaju mogućnost razgradnje, tako da ne narušavaju životnu sredinu.
U procesima proizvodnje koriste se materijali koji su već u upotrebi (reciklati). Tehnološki procesi proizvodnje baziraju se na čistim tehnologijama i na način da se proizvodi nakon upotrebe umesto na otpadu nađu ponovo u proizvodnim procesima. Proces proizvodnje po modelu cirkularne ekonomije je zaokružen u celinu, takozvanu proizvodnju bez otpada. Koncept cirkularne ekonomije baziran je na kooperaciji i međusobnoj saradnji privrednog sektora koji povezivanjem ostvaruju smanjene operativne troškove i postižu bolje poslovne rezultate.
Kroz svoje različite poslovne modele cirkularna ekonomija ostvaruje uštede i ne degradira životnu sredinu. Kocept Cirkularne ekonomije nije samo reciklaža proizvoda, ona je složeni održivi sistem proizvodnje koji holističkim pristupom smanjuje nastajanje otpada, proizvodnju CO2, energiju i vodu.
Model cirkularne ekonomije je održivi način poslovanja prihvaćen u novim globalnim poslovnim politikama kao odgovor na borbu sa klimatskim promenama i smanjenjem CO2.