Osnovne informacije
Zašto kompanije treba da prilažu primere dobre prakse i koja je suština dobre prakse:
Osnovne informacije su pripremljene da pomognu administratorima kompanija koje prilažu svoje prakse da na što jednostavniji i konkretniji način prema smernicama postave primere dobre prakse privrednih subjekata. U delu „uvodni tekst“ administratori upisuju sažetak Studije dobre prakse, odnosno cilj koji se postiže primenom konkretnog rešenja. Kriterijumi u nastavku, su putokazi administratorima da u delu „Više“ opišu studiju prema datim kriterijumima. Informacije koje se pružaju trebalo bi da budu što kompletnije.
Primeri dobre prakse treba da sadrže praktičan prikaz dostignutih rezultata potkrepljenih činjenicama i sa urađenim analizama.
Posebnu vrednost Primeri dobre prakse daju u smislu solidarnosti i doprinosa podizanju svesti zainteresovanih strana.
Studije dobre prakse treba da se vode sledećim kriterijumima:
1. Da je suština poslovanja ili proizvodnog procesa privrednog subjekta koji prilaže praksu bazirana na modelu cirkularne ekonomije u skladu sa poslovnim modelima CE.
2. Da se promovišu inovativni postupci za efikasniju primenu materijala koji su u opticaju, sa ciljem smanjenja otpada u proizvodnim procesima.
3. Da predstavljaju primere načina za različite uštede u materijalima kroz određene inovativne procese.
4. Da se njihovim proizvodnim procesima, odnosno poslovnim modelima, doprinosi smanjenju ugljeničnog otiska.
5. Da poslovna saradnja između istraživačog instituta i preduzeća doprinosi unapređenju poslovanja po modelu CE.
6. Da kreativnost i inovativnost i uloga dizajna daju „novi život“ proizvodima kojima je prošao vek trajanja, a kroz cirkularni dizajn ili prenamenu.
Radi lakšeg popunjavanja studije dobre prakse molimo vas da obratite pažnju na deo Dodatno u uputstvo gde smo detaljnije objasnili formulisanje primera dobre koji bi trebalo da pomognu boljem razumevanju ciljeva cirkularne ekonomije i dekarbonizacije.
Studija dobre prakse
Potrebno je u okviru ovog formulara kreirati novi korisnički nalog pri svakoj novoj registraciji.
Dodatno uređivanje sadržaja vršite sa nalogom uz koji ste registrovali formular.