Да би се привреде региона трансформисале у зелене, одрживе и циркуларне економије, важно је да политике Западног Балкана међусобно усаглашавају пословање својих економија а како би цео регион што пре приступио јединственом европском тржишту, речено је данас на Самиту циркуларне економије Западног Балкана у Привредној комори Србије.
Обраћајући се учесницима скупа, Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију у ПКС, каже да је важно да се политике држава ЗБ међусобно усклађују на заједничком путу ка ЕУ јер ће то омогућити да привреда и грађани ЗБ осете праве ефекте примене циркуларне економије и зелене транзиције.
„Једино тако ћемо имати брзу трансформацију економија ка циркулрном моделу и сви у региону ћемо имати од тога користи“, рекао је Весовић.
Државна секретарка Министарства заштите животне средине Ивана Хаџи Стошић, каже да је зелена транзиција процес који подразумева економску, енергетску и инвестициону транзицију, које су засноване на одрживом коришћењу енергије, смањењу негативног ефекта на животну средину, примени иновација, дигиталних алата и већој конкуретности привреде.
Како је рекла, Србија и свет су се усвајањем агенде Уједињених нација и Париским споразумом из 2015. године, определили за одрживи развој и ублажавање климатских промена.
„Један од алата је циркуларна економија која ће помоћи у уштеди ресурса и енергије, као и очувању вредности материјала и производа", указала је Стошић.
Татјана Матић, директорка Фонда за развој Србије, наводи да је само 9,1 одсто светске економије циркуларно, али да изазови не смеју да нас удаље од тежње да сачувамо животну средину.
"Само заједничким снагама можемо да трансформишемо регион у одржив и конкурентан", поручила је Матићева.Кроз четири данашња панела, на којима су учествовали кључни актери из региона, сагледани су досадашњи ефекти примене Зелене агенде у Србији и на Западном Балкану са аспекта надлежних државних органа, међународних институција и привредних комора, представљена су циркуларна решења које компаније примењују у свом пословању, као и могући извори финансирања зелене транзиције.
Kао пратећи догађај Самита, у суботу 24. јуна у 12 часова на Цветном тргу у Београду, одржаће се и Фестивал циркуларне економије. Програмом Фестивала обухваћене су разне врсте забавно-едукативних активности за децу и грађане, у циљу подизања свести о климатској кризи и значају примене принципа циркуларне економије.
Извор: https://pks.rs/vesti/zajednickim-snagama-do-zelene-i-konkurentne-ekonomije-8553